Termín BACHATA pôvodne označoval večierok medzi susedmi, ktorý sa konal na terase s jedlom, pitím, hudbou a tancom, ktorý mal stretnutie oživiť.
Tóny, ktoré vyšli z gitár týchto skromných vidieckych hudobníkov, začali nakoniec unikať z robotníckych štvrtí Santo Domingo, kde občania, ktorí sa usilovali o kozmopolitnejšiu identitu, vnímali bachata hudbu a jej interpretov ako surových roľníkov.
Bachata sa teda zrodila ako tanečný štýl v Dominikánskej republike v 60. rokoch 20. storočia. Tancovala sa spočiatku ako bolero, často v úzkom objatí partnerov.
Bachata Dominicana je veľmi krásny, veselý tanec.
Ak započujete tóny dominikánskej bachaty, okamžite máte pocit, že ste na pláži niekde v Karibiku. Technicky, v porovnaní s bachatou sensual dominikánska bachata príliš nepoužíva styling rúk ani prehnané vlnenie tela u žien. Povolené sú výrazné pohyby zadku. Otočky sú jednoduchšie, doplnené o rôzne rytmické pohyby trupu. Párov sa dominikánska bachata môže tancovať v romantickej (bližšej polohe) alebo v otvorenom hravejšom držaní.
Choreograficky sa základné kroky tancujú v malom štvorci. Kroky sú kroky bočné, kroky vpred a vzad. Pre dominikánsku bachatu sú typické maličké ale rytmicky náročné kroky, tlieskanie a rôzne pokriky, odskoky alebo rôzne odrazy do kroky.. Veľmi často sa používa tzv. synkopácia, t.j. kroky medzi údermi základných bubnov. Tieto kroky sa do tanca vkladajú skôr pocitovo, na základe vnímania hudby tanečníkom. Cieľom má byť vždy vyjadriť autentickú energiu tohto tanca. Ak sa chcete prihlásiť na dominikánsku bachatu, ideálnou voľbou bude pre vás kurz ladies latino stylingu, ktorý vediem v rôznych mestách a partnera na tento kurz nepotrebujete. TIP: Na tréning dominikánskej bachaty sa oblečte vo farbách Dominikánskej republiky, a teda napr. modré rifle, biele tričko a červené tanečné topánky.