Belly dance – brušný tanec

Kto by nepoznal brušný tanec - vlniace sa "hadie ženy", ktorým sa na tele hýbe a trasie takmer všetko. Do histórie brušného tanca sa podpísal Blízky východ, Afrika, západné kultúry aj exotika.

Prvými brušnými tanečníčkami boli členky cestujúcej tanečnej skupiny GHAWAZEE. V 18. storočí boli považované za cigánky a v 30. rokoch boli dokonca vykázané z Káhiry. Neskôr brušný tanec a jeho kultúru stvárňovali rôzne maliarky a iné autorky exotického umenia. V 19. storočí vznikla egyptská forma Ghawazi a v 20. storočí arabský tanec Raqs Sharpi.

Len málokto vie, že pri zrode brušného tanca stál vtedajší ľudový tanec, balet, latinsko americký tanec, dokonca aj americký pochod. Áno, toto všetko položilo základy dnešnému BELLY DANCE-u. Najväčšej popularite v rámci celého sveta sa BELLY DANCE tešil v 21. storočí.

Technicky je brušný tanec veľmi náročný. Pre efekt sa používajú nie len krásne farebné kostýmy, ale aj rôzne náročné izolácie tela. Veľmi dobré je mať pred hodinami brušného tanca absolvované aj hodiny baletu, či jazzu. Pre dosiahnutie efektu "prúdiacej tekutiny" v tele tanečnice je potrebné naučiť sa dokonale ovládať nie len vonkajšie svaly bruha, ale bedrá, panvu, ramená, hrudník. Brušný tanec sa môže tancovať na boso, alebo v tanečných topánkach na podpätku.

K základným pohybom v brušnom tanci patrí: SHIMMY - vibrujúce boky, ktoré využívajú svaly krížov, príležitostne aj ramien. VLNENIE - plynulé pohyby po tele, kruhové krútenie bokov a pulzujúce pohyby brucha (v časti žalúdka). HIP HITS - ostré a rýchle údery bedrového kĺbu.

U Belly dance sa rozlišujú štýly: - Flamenco Fusion Belly dance - Fusion Belly dance - Turkish Belly dance - Gothic Belly dance - Egyptian Baladi - Shaabi Dance - Cabaret style - Tribal