Salsa

Salsa, latinsko americký tanec, v ostatných rokoch hádam najpopulárnejší, o ktorom počuli aspoň raz v živote aj úplní netanečníci. História Salsy siaha do 60. rokov.

Tento tanec vznikol v New Yorku. Ide o akúsi zlúčeninu Puertorikánskych, Dominikánskych a Kubánskych tancov, ktoré boli populárne v nočných kluboch San Juany a Havany do konca 50. rokov.. Salsa teda vznikla z kasína, mamba, pachangy a amerických jazzových tancov.

Primárne za zrodom salsy stoja puertoričania žijúci v New Yorku v 60. a 70. rokoch. Práve preto existuje dnes Salsa Kubana, Salsa Dominicana, Salsa Puerto Rico, Salsa Kolumbiana, Salsa L.A. a Salsa New York style. Pre salsa hudbu je typický zvuk kláve - ide o vyklepkávanie špecifického rytmu salsy pomocou 2 drevených paličiek. Ak sa vám tento rytmus vryje do uší, ostane tam navždy.

Technicky sa salsa tancuje na 8 dôb, pričom 4. a 8. doba sú "zamlčané.

Salsa sama o sebe je veľmi energický, veselý tanec, ktorý sa dá tancovať párovo alebo aj osamote. V párovom tancovaní salsy vedie muž ženu, pričom ju drží v stredne pevnom držaní. Striedajú sa otvorené a zatvorené tanečné pozície. Základným krokom je pre prevádzanie partnerky po tanečnom parkete je krok zvaný CROSS BODY LEAD. Pre mužov začína každý krok na ľavú a pre ženy na pravú nohu.

Nie je ničím neobvyklým, ak aj muži počas tanca shake - ujú ramenami, robia pocitovo ovplyvnené vlny telom, alebo otočky.

Typické sú ostrejšie pohyby rúk, v porovnaní napr. s BACHATOU a početné otočky u žien. Salsa sa tancuje vždy v mierne pokrčených kolenách, čo zabezpečuje uvoľnené pohyby panvou. Toto tanečné postavenie pomáha tanečníkom aj nabrať potrebnú rýchlosť pre správne zvládanie krokov.

Ak sa chcete naučiť tancovať salsu, môžete sa prihlásiť na súkromné hodiny alebo na ladies latino styling, na ktorom partnera na tanec nepotrebujete, čo je oproti ostatným párovým salsa kurzom výhoda. Ak sa chystáte na kurz salsy, na tréningu sa vám zídu tanečné topánky, v ktorých sa budete cítiť určite sebavedomejšie od prvej chvíle.