Semba

Semba je tradičný angolský tanec, ktorý vás donúti usmievať sa vždy, keď budete sembu počuť alebo tancovať.

Semba vznikla cca v 40. rokoch, stala sa populárna okolo roku 1950. Za jej zrodom stoja etnolingvistické skupiny z Angoly. Práve preto má semba hudba africký nádych. Semba sa spočiatku nazývala dança de roda, čo v preklade znamená kruhový tanec. Bol to jediný tanec, kde muž tancoval pred ženou a žena sa mala pohybom len prizerať. Počas tanca muž položil ruky na boky ženy, čím ju náhle pritiahol k sebe. Neskôr sa semba začala tancovať párovo, kde typické boli veľké a rýchle kroky.

Je rýchlejšia ako kizomba, avšak krokovo je veľmi podobná. Semba sa tancuje obvykle v páre. Párová semba, podobne ako párová kizomba, sa tancuje v pomerne tesnom objatí partnerov, veľmi často hruďou dotýkajúcou sa partnera. Oproti kizombe je semba bohatá aj na rôzne akrobatické prvky, ktoré môže robiť tak partner ako aj partnerka.

Semba ponúka fantastickú platformu pre tanečných vodcov, ktorí chcú naplno predviesť svoju kreativitu. Nie je ničím neobvyklým, ak je to práve partner, ktorý je v tomto tanci výraznejší ako partnerka, môže okolo partnerky veselo poskakovať, kľaknúť si, točiť sa na jednej nohe. Súčasťou stylingu tanečníkov je napr. neustály úsmev na tvári. Hudobne sa semba podobá merengue.

Ak chcete chodiť na hodiny semby, prihláste sa na kurz ladies latino styling, kde v rámci kurzu venujeme hodiny aj sembe.