Tanečná etiketa – ako sa správať na parkete

Tanečná etiketa, to je súbor nepísaných pravidiel, ktoré majú usmerňovať spoločenské tanečné správanie. Prečo by sme sa mali tanečnou etiketou zaoberať  a o čom hovorí? To sa dozviete v nasledujúcom článku, ktorý som pre Vás pripravila, aby bol Váš tanečný zážitok vždy fajn, a to so všetkým, čo k nemu patrí 😉

Vhodné tanečné oblečenie

Tanec má svoju vlastnú kultúru. Nie je to len hudba a kroky, ktoré z tanca urobia pôžitok. Ak sa chcete pripojiť do tanca, je dobrý nápad zvoliť si správne oblečenie. Čím formálnejšia je udalosť, na ktorej sa chystáte tancovať , tým konzervatívnejšie sa oblečte. Ples, či významné pozvanie na firemný večierok? Dámy, vynechajte šaty na ramienka a korzetové strihy šiat, ktoré si budete neustále kontrolovať alebo napravovať. Vyhýbať by ste sa mali tiež vlečkám a širokým sukniam, o ktoré môžete počas tanca zavadiť Vy alebo ktokoľvek vo Vašej blízkosti. Tieto róby sú vhodnejšie skôr na fotenie na červenom koberci 😉 Páni, ak sa chystáte na tanečný parket, nechajte sako na stoličke, zvoľte košeľu Vašej konfekčnej veľkosti.

TIP: Nezabudnite, že sú v súčasnosti čoraz populárnejšie rôzne dress code-y. Overte si, či organizátor nevyhlásil dress code pre daný event. Môže ísť pri tom o farebnú kombináciu, tematické oblečenie a pod.

Vhodná tanečná obuv

Zvoliť si vhodnú obuv, v ktorej sa počas tanca budete cítiť pohodlne a bezpečne, je dôležité nie len pre dámy ale aj pre pánov. Topánky na príliš tenkom vysokom podpätku, platforme, či rôzne extravagantné modely sú vo výkladoch veľmi lákavé, avšak v praxi ich výber budete skôr preklínať ako chváliť. Presedieť celý večer za stolom, alebo na každé pozvanie do tanca reagovať slovami: „Prepáč, nie! Bolia ma nohy.:(“ je viac ako nevhodné. Na parkete tiež nevyzerá dobre, keď sa pri každom treťom kroku šmyknete, vytkne sa Vám členok, budú sa Vám nohy nekontrolovateľne šmýkať do strany, zakopnete, alebo sa Vám topánka dokonca vyzuje. Lebo áno, presne toto sa na spoločenských udalostiach na parkete stáva, a keď to vidím, súcitím s dotyčnými.

TIP: Na topánky, ktoré si plánujete vziať na najbližší event, si najprv zvyknite. Noste ich chvíľu, skúste sa v nich doma prejsť prípadne si v nich vyskúšajte zatancovať. Chcete ísť na istotu? Zainvestujte a kúpte si tanečné topánky so špeciálne upravenou podrážkou. Môžete ich nájsť v rôznych farebných prevedeniach a strihoch. Vaše nohy sa Vám poďakujú. Rada Vám pomôžem s výberom, nebojte sa a kontaktujte ma.

Urobte dobrý dojem

Nech ide o akýkoľvek štýl tanca, a nech tancujete vo dvojici alebo v krúžku priateľov, myslite na nasledovné. OSOBNÁ HYGIENA! Týmto nechcem nikoho uraziť, ale pripomeňme si nasledovné:

 • Pred spoločenskou udalosťou si dajte sprchu, umyte si vlasy a použite účinný deodorant.
 • Nezabudnite na ústnu dutinu. Žiarivý úsmev a príjemný dych nech sú Vašimi najlepšími priateľmi.
 • Skúste pred spoločenskou udalosťou neprichádzať do kontaktu s aromatickými potravinami (cesnak, cibuľa, koreniny) vyhnite sa zle vetraným miestam a reštauráciám. Okrem toho, že Vám pri tanci môže prísť nevoľno od žalúdka sa pach vyššie spomenutých usídli aj na Vašej koži, vlasoch, dychu..
 • Fajčenie je pre niekoho prirodzenou súčasťou, avšak dych a šaty, ktoré nesú závan cigaretového dymu môžu pôsobiť skôr ako odpudzovač a nie ako lákadlo na opačné pohlavie.

Tanec patrí k fyzickým aktivitám, ktoré prirodzene spúšťajú procesy potenia. Tomu nezabránite, avšak môžete eliminovať sprevádzajúce nepríjemné javy. Preto:

 • Po dlhšom tanečnom kole choďte skontrolovať na toaletu, či ste rovnako atraktívni ako pred začiatkom tanca.
 • Preventívne použite deodorant, prípadne si osušte vlasy a krk.
 • Pánom odporúčam priniesť si aspoň jednu záložnú košeľu alebo tričko. Dámy, pri voľbe šiat sa vyhýbajte priliehavým materiálom, ktoré veľmi rýchlo odhalia mapy od potu.

Ako vyzvať do tanca?

V prípade, ak ste si vyhliadli partnera, partnerku pre tanec, naberte odvahu a požiadajte o tanec. Pre zvoleného partnera/ku choďte sebavedomo a s úsmevom. Neodporúčam nenápadné zakrádanie sa, alebo príliš výstredné, či sebavedomé gestá.

Pre mužov odporúčam osvojiť si zaužívané frázy:

"Smiem prosiť?"

"Venuješ/te mi prosím tanec?"

"Môžem Vás/Ťa pozvať do tanca?"

"Môžem Vás/Ťa pozvať na tanečný parket."

"Rád by som si s Vami/Tebou zatancoval."

Nech sa Vám zdajú tieto vety akokoľvek staromódne, ženy ich vždy ocenia, pretože chcú, aby s nimi muži zaobchádzali ako s dámou, či sú na plese, alebo na diskotéke.

TIP: Páni vyhýbajte sa násilnému ťahaniu žien na parket, drzému schmatnutiu za ruku či nebodaj nevhodnému dotyku a vstúpeniu do intímnej zóny vyvoleného. Týmto gestám podľahne len 0,000001% všetkých opýtaných!

Pre dámy odporúčam nasledujúce frázy pre pozvanie muža do tanca:

"Rada by som si s Vami/Tebou zatancovala."

"Môžeme si zatancovať?"

Dámy, časy, keď bola dámska volenka úplne neprípustná sú už dávno minulé. Áno, túžime po tom, aby nás pozvali do tanca muži a my sme si mohli zachovať tvár dobíjaných. Avšak doba sa mení a niekedy musíme urobiť prvý krok jednoducho my.

Ako odmietnuť tanec?

Pozvanie do tanca by nemalo byť nikdy odmietnuté, hlavne ak o tanec príde požiadať žena muža. Ak však nastane situácia, že tancovať naozaj z určitého dôvodu nechcete, vhodné je povedať: „Ďakujem za pozvanie, nehnevaj/te sa, ale nie.“ Ďalšie presviedčanie k tancu z druhej strany nie je vhodné. Rovnako nevhodné sú urazené výrazy a pod.

TIP: Všetko v živote, rovnako aj tanec má svoj začiatok a koniec. Ak ste sa rozhodli odísť z tanečného parketu, počkajte na koniec práve prebiehajúcej piesne, a hlavne NEZABUDNITE DOTYČNÉMU PARTNEROVI/PARTNERKE ZA TANEC POĎAKOVAŤ (platí pre tanec v páre)!

Ako sa správať na tanečnom parkete

Na tanečnom parkete (obvykle) nie ste sami. Preto dbajte pri tanci na nasledovné:

 • Dajte pozor, aby ste svojím pohybom neobťažovali iných ľudí na tanečnom parkete.
 • Nerobte figúry, ktoré ste videli v akčných filmoch, alebo u profesionálov v tanečných klipoch.
 • Nekomunikujte s partnerom, kvôli hlasnej hudbe Vás aj tak pravdepodobne nebude dobre počuť.
 • Udržiavajte očný kontakt s partnerom, alebo s ľuďmi, s ktorými tancujete v kruhu.
 • Vhodné je pôsobiť uvoľnene a mať na tvári jemný úsmev. Ak sa pri tanci necítite dobre, radšej netancujte, ako by ste mali mať znechutený výraz, či gúľať otrávene očami.
 • Pri tanci sa pohybujte skôr v menšom priestore, putovanie po parkete (napr. pri Viedenskom valčíku) je vhodné len v prípade, ak sa tancom premiestňuje po parkete viacero párov.
 • Zabudnite určite na gestá, pohyby a prejavy náklonnosti k opačnému pohlaviu.
 • Pri tanci sa uvoľnite, určite nebuďte v kŕči, že Vás niekto pozoruje, vnímajte hudbu, spievajte si, ak danú pieseň poznáte.

Pevne verím, že Vám bol tento súhrn tanečnej etikety nápomocný. Možno ste sa našli v niektorej časti. Ak máte akékoľvek otázky ohľadom tanečnej etikety, pýtajte sa ma.

Nezabudnite: Vhodné správanie dokáže urobiť veľa. Nevhodné bohužiaľ tiež!