Tango

Tango je jednym z najslávnejších partnerských tancov, pre ktorý je typický vášnivý prejav tanečníkov, improvizácie a dojemná hudba.

Za zrodom tanga stojí spojenie európskej a africkej kultúry v Argentíne a Uruguayi; pôvodný štýl sa volá Tango Criollo (kreolské tango), dnes známe ako autentické tango. Dejiny tanga siahajú do 18. stor. Vtedy sa spojil ceremoniálny tanec bývalých afrických otrokov, tanečné zvyky juhoamerických domorodcov a tanečné kroky európskych prisťahovalcov. Tango tancovali len chudobné a najnižšie spoločenské vrstvy.

Tento veľmi emotívny, pôsobivý tanečný štýl sa veľmi rýchlo začal tešiť popularite aj vo vyššej spoločenskej triede.

Kolískou tanga sú štvrte v Buenos Aires a Montevideu (Uruguay). Už v tomto období tanečníci rozoznávali niekoľko typov tanga, najväčšiu popularitu si ale získalo práve kreolské tango. V roku 2009 bolo tango zapísané v UNESCO, čo len zvyšuje dôležitosť tohto tanca v súvislosti s argentínskou kultúrou.

Základný koncept tanga vychádza z 2 tanečníkov. Muž - vodca dáva cez objatie žene - nasledovníkovi - signály na kroky vrátane otvorených tanečných pozícií, kde si tanečnica vyberie ako bude tanečne reagovať. Výsledkom je obvykle vysoko improvizačný precítený tanec, ktorý upúta nie len divákov, ale aj tanečníkov samotných.
Zvyčajne sú tanečnice tanga krásne oblečené, čo dáva tangu eleganciu a dychberúci sexepíl. Tango sa tancuje vo vysokých podpätkoch s otvorenou aj uzavretou špičkou.

Hudobne tango pozostáva z nástrojov: bandoneon (tango akordeón), klavír, gitara, husle, kontrabas, veľmi často aj ľudský spev.

Druhy tanga: Tango Oriental (Uruguayo), Tango Canyengue, Tango Liso, Tango Salon, Tango Orillero, Tango Milonquero, Tango Nuevo, Neotango, Ballroom Tango, Fínske Tango, Filipínske Tango, Tango Argentino, Tango Americano, Show tango, Tango Vals, Milonga, Bachatango (spojenie tanga a bachaty)