Viedenský valčík

Viedenský valčík pred viac ako 150 rokmi preslávil Johann Strauss ako tanec a hudobný štýl, ktorý je dodnes súčasťou každého plesu. Viedenský valčík je dokonca zapísaný ako kultúrne dedičstvo Rakúska v UNESCO.

Vážna hudba umelcov ako Schubert, Liszt, Brahms, či Chopin je skôr hudbou na počúvanie ako na tancovanie. Dá sa povedať, že viedenská plesová kultúra, ktorá začala v roku 1814-1815 na viedenskom kongrese, bola hudobne postavená práve na viedenskom valčíku. Na plese sa obvykle rokovalo o dôležitých spoločenských udalostiach a valčík mal hosťom spríjemniť tieto chvíle.

Najslávnejším valčíkom na svete je Straussov Blue Danube Waltz

"Na krásnom modrom Dunaji" sa dodnes hráva ako súčasť novoročného koncertu Viedenskej filharmónie. Základný krok pozostáva iba zo 6 krokov (2x3), pričom náročnosť okrem techniky spočíva aj vo veľkej rýchlosti. Skúsenejší tanečníci striedajú pravé a ľavé natáčanie základného kroky.

Zaujímavé je, že ak tancujete valčík poctivo a rytmicky i technicky správne, tak 12 odtancovaných valčíkových piesní sa rovná približne hodinovému fyzickému cvičeniu, alebo rýchlemu behu na 5 kilometrov 🙂 Viedenský valčík nemajú radi ľudia, ktorým sa zvykne točiť hlava. Dôvodom je že ide o tanec, kde pár rotuje nie len po parkete ale aj okolo svojej osi. Ak nechcete aby sa vám netočila počas valčíka hlava, skúste sa pozerať vždy do smeru, kam sa točíte. Nikdy nie na partnera alebo na podlahu. 

Charakteristické pre viedenský valčík je krásne držanie tela a pozície medzi partnermi, pričom sú obaja v silnom pružení. Ženy často používajú elegantný, ale náročný styling, tzv. breaky (prestávky). Pôvodný viedenský valčík je skôr o dokonalom prevedení základných krokov. Čoraz viac sa valčíkové choreografie v súčasnosti dopĺňajú o dvíhačky a rôzne umelecké pohyby a dramatické herecké výrazové vsuvky. Tým sa dnešný viedenský valčík stáva pútavejším aj pre ľudí, netanečníkov.. Viedenský valčík si veľmi často vyberajú ako svadobný tanec novomanželia.

Ak sa chcete naučiť tancovať viedenský valčík, prihláste sa na súkromné hodiny tanca.