5 najväčších chýb počas svadobného tanca

Na začiatok vám položím otázku: Viete vy a vaša snúbenica (snúbenec) spolu tancovať?? Nemyslím šialený freestyle počas piatkového večera alebo festivalu, keď ste už obaja tak trošku v nálade. Myslím skôr tanec, keď obaja naozaj zladene fungujete spolu na tanečnom parkete počas hrajúcej hudby hocikedy, hocikde, a nehanbíte sa na druhý deň za svoj tanečný výkon. A samozrejme, myslím tanec, keď sa na vás pozerajú ostatní ľudia, a vy ste s tým v pohode ?

Verte mi! Videla som už párkrát krásny romantický svadobný tanec, aj dychberúci svadobný tanec novomanželov, ktorý, rovnako ako aj celú svadbu, plánovali skutočne dlho. A tiež poznám všetky tie šialené YouTube videá párov, ktoré odtancovali svoj prvý tanec a vyzerali pri tom ako profesionálni tanečníci.

Bohužiaľ, som ale videla aj tie nepodarené pokusy o efekt Let´s dance, keď novomanželia tancujú svoj prvý tanec, pretože chcú všetkým dokázať, že na to majú tiež, ale vôbec sa v tom, čo robia na parkete necítia dobre! Alebo, a to je vlastne neviem, či lepší alebo horší prípad, videla som aj páry, ktoré vykročili na svadobný parket pred svojich hostí bez akejkoľvek prípravy s myšlienkou: Ideme si to tam odtrpieť! Už nech je potom! Bože pomáhaj..” A vlastne presne kvôli týmto párom som pre vás, milí budúci manželia, spísala, čomu sa určite vyhnite, aby bol váš svadobný tanec pekný, “bezbolestný”, a hlavne VÁŠ!

 

1 ) Vôbec nie je príjemné sledovať pár, kde si jeden tanec užíva a druhý je len “do počtu”

NIE! NIE! A ešte raz NIE! Váš pár tvoríte dvaja. Tanec je osobná vec, pri ktorej sa musíte cítiť obaja dobre. Čo tým myslím?

Poviem vám príbeh z môjho trénerského života: Raz ku mne prišiel na tréning pár. ´ONA´bola parketová levica, veľká extrovertka, proste ten typ človeka, ktorý má rád pozornosť a chce pozornosť stále. Po svojom boku mala ale partnera, ktorý bol už na prvý pohľad v tomto protiklad. Aj keď platí, že protiklady sa priťahujú, a členovia páru by sa mali dopĺňať, v tomto prípade to bolo ako oheň a voda. Keď ma tento pár požiadal o choreografiu na istú udalosť, ´ONA´ vedela presne na akú pieseň budú tancovať, aké kroky by mala obsahovať choreografia, koľko dvíhačiek chce. ´ON´ ju chcel spraviť šťastnou opäť raz, a tak sa snažil ale necítil sa v tom, čo ´ONA´ od neho na parkete vyžadovala dobre. Musela som zasiahnuť a pomôcť im nájsť stred, lebo ak by sme šli podľa ´JEJ´scenára, ´ON´ by utrpel traumu, ktorú by som si aj ja dávala za vinu.. A teda: Nenúťte partnera, ktorý by najradšej “tancoval” doma s hokejkou alebo šachovou figúrkou, do show tanca, pokiaľ k tancu nemá až taký vzťah. Vážte si aj málo, buďte trpezliví, citliví a chápaví voči svojej polovičke. Ak je to veľmi vážna averzia, máte ešte poslednú šancu, príďte na súkromnú hodinu tanca ku mne ? Pánov naučím viesť a stať sa dominantným v tanci. Lebo presne tak by to malo byť. Muž je pánom tanca a žena jeho ozdobou! A na svadobný tanec by som odporúčala skôr pokojný romantický lovedance s jemnými ale efektnými prvkami.

2) Nesnažte sa počas svadobného tanca skúšať prvýkrát to, čo ste videli niekde na videu alebo vo filme

Milí novomanželia! Reč je v tomto prípade napr. o dvíhačkách, ktoré síce vyzerajú jednoducho, ale vyžadujú si určitý tréning v tanečnej sále a technické rady od skúseného inštruktora. Ak máte ale predsa len špecifickú predstavu o vašom svadobnom tanci, alebo sa vám páči svadobný tanec, ktorý by ste si radi nacvičili presne podľa predlohy (film, rozpávka, alebo YouTube video), nevidím v tom problém. Váš vysnívaný svadobný tanec prispôsobíme vašim tanečným schopnostiam, a budete mať nacvičený svadobný tanec na mieru!

3) Pozor na výraz počas tanca

Dávajte si pozor počas vášho svadobného tanca na tanečný výraz. Vaši svadobný hostia netúžia vidieť vašu nechuť tancovať. Áno, rozumiem, že možno tancovanie na verejnosti, keď ste stredobodom pozornosti, nie je vaša šálka kávy, avšak, ani vám by nepadlo dobre pozorovať dvoch tancujúcich ľudí, ktorí sú pohádaní, jeden alebo dvaja otrávení, že vôbec musia tancovať, alebo ešte horšie ak sa jeden z páru smeje a zahanbene si zakrýva rukou tvár. Boli by ste prekvapení, ale áno, aj takto niektorí odtancujú svoj svadobný tanec..

4) Svadobný tanec nemá byť vaša úplná tanečná premiéra

Že ste spolu ešte nikdy, ale naozaj nikdy netancovali? Určite si vyskúšajte spoločne fungovať aspoň na jednu pieseň v pohodlí vášho domova. Ak to nepôjde, skúste spolu absolvovať kurz svadobného tanca alebo súkromné hodiny tanca. Každopádne, váš svadobný tanec je prvý tanec, ktorým otvárate svadobnú zábavu, ale nemá to byť v žiadnom prípade váš prvý spoločný tanec vo vašom partnerskom živote.. môžete byť totiž nemilo prekvapení.

5) Tancujte svoj svadobný tanec triezvi!

Často sa stretávam s plánom: “Nevadí, dám si jeden – dva a pôjde to!” OMYL! Alkohol robí s osobnosťou a pocitmi človeka divy. A neviete, ako to môže dopadnúť v kombinácii s trémou, ktorú už aj tak budete mať. Hovorím napríklad o nečakanom závrate, nevoľnosti od žalúdka, strate akejkoľvek sústredenosti, zabudnutí choreografie, nekoordinovaných pohyboch.. Toto všetko je určite horšie, ako ísť na tanečný parket bez tohto “pomocníka”.

 

Ako sa cítite po prečítaní tohto článku? Našli ste sa v niektorom z týchto bodov? Rozhodli ste sa, že vy svoj svadobný tanec chcete mať skvelý, nezabudnuteľný, tip top? Budem rada, ak mi napíšete a budem vám s ním môcť pomôcť!

Alebo ste videli inú chybu, ktorú niekto urobil počas svadobného tanca a radi by ste sa o ňu podelili, aby ste vystríhali ďalšie páry, ktoré sa pripravujú na svoj veľký deň? Budem rada, ak mi napíšete.