Kupujem si prvé tanečné topánky. Čo je dobré vedieť?

Prihlásili ste sa na kurz tanca? Máte za sebou niekoľko tanečných tréningov a cítite, že vás to naozaj chytilo? Alebo sa chystáte na spoločenskú udalosť kde sa tancuje, napr. ples, svadba, stužková, firmný večierok, novoročná párty, rodinné jubileum, a tentokrát nechcete väčšiu časť tanečnej zábavy len presedieť kvôli bolesti nôh? Ak ste si povedali: "Kupujem si prvé tanečné topánky. Teraz je ten čas!", tento článok je tu pre vás. Jeden pár kvalitných tanečných topánok vám pomôže nie len v rýchlejšom progrese na hodinách tanca. Špeciálna konštrukcia tanečnej obuvi vám zaistí, aby ste na tanečnom parkete mohli stráviť hodiny bez otlakov, pľuzgierov, bolesti a nadávania. V tomto článku si povieme 7 dôležitých vecí, ktoré je potrebné zohľadniť, ak sa rozhodnete kúpiť si prvé tanečné topánky.

1. Tanečné topánky musia sedieť perfektne

Keď si skúšate tanečné topánky, nie je akceptovateľné aby vás niekde tlačili, alebo naopak aby vám boli príliš voľné. Mali by ste sa v nich cítiť akurát, pocit sa dá prirovnať k papučkám. Ak vám zvyknú nohy opúchať, skúšajte si svoje tanečné topánky večer, keď prídete domov z práce. Ak máte príliš úzke chodidlo, alebo máte jedno chodidlo širšie ako druhé, plán B je zadovážiť si takzvané SOS vankúšiky do topánok na podpätku, ktoré vám pomôžu vyplniť chýbajúci priestor. Nie je to žiadna tragédia a niektoré ženy naozaj inú možnosť nemajú. Ďalšia možnosť je dať si vyrobiť tanečné topánky na mieru. Tu ale platí, že sa skúste najprv poradiť so skúseným tanečníkom, čo si myslí o vašom výbere fabriky, aby ste topánky, ktoré si dáte vyrobiť, mali naozaj vhodné na tanec. Ako spoznať skutočné tanečné topánky sa dočítate nižšie.

2. Ako si zvoliť ideálnu veľkosť tanečnej topánky

Neplatí fakt, že ak v bežnom živote nosíte 37, tak aj u tanečných topánok vám bude sedieť 37. Niekedy môže byť rozdiel pol čísla, niekedy celé číslo. Závisí to samozrejme od strihu tanečnej topánky, a tiež od veľkostnej tabuľky, ktorú môže mať každý výrobca inú. Niekedy je rozdiel medzi veľkosťami zodpovedajúci 3mm, niekedy 5mm. Ak máte možnosť, poraďte sa opäť priamo s výrobcom. Ak máte špecifický typ chodidla, je fajn mať možnosť si prísť topánky vyskúšať osobne. Veľmi sporné je aj to, či vám majú alebo nemajú prečnievať prsty z tanečných topánok na podlahu keď sa postavíte. Verte, či nie, profesionálne tanečnice tancujú v tanečných topánkach, kde im prsty máličko prečnievajú z topánky.

Skutočná tanečnica miluje pocit priameho kontaktu s parketom počas tancovania.

Pre veľa žien, netanečníčok, je to ale viac ako nepochopiteľné a nechápavo sa pozerajú, prečo si ich učiteľka tanca kúpila menšie topánky, ako "očividne" potrebuje :)) Asi si vravíte: "Kupujem si prvé tanečné topánky! Nechcem aby mi utekali prsty!" Samozrejme, ak sa vám tento pocit "trčiacich prstov" nepáči, alebo sa s ním neviete zžiť, je vhodné aby ste si kúpili topánky, ktoré vaše končeky prstov až na zem nepustia. Pozor však, topánka by nemala mať v časti, ako vám končia prsty, väčší priestor ako 3 - 5 mm. Inak je vám veľká, a pri tancovaní o ohnutú časť podrážky môžete zakopnúť a ublížiť si!

3. Otvorená alebo zatvorená špička, remienky alebo plná oblasť okolo prstov

Tanečné topánky s otvorenou špičkou sú určené pre latinsko americké a rytmické tance. Vhodné sú teda ako tanečné topánky na kurz salsy, rumby, kizomby, samby a podobne, kde sa počas tancovania vyžaduje väčšia voľnosť pre prsty a rôzne smerovanie prstov a nôh. Tanečné topánky s otvorenou špičkou vám umožnia ľahšie a presnejšie smerovať pohyb prstov. Tanečné topánky s uzavretou špičkou sú určené pre štandardné tance, a teda si ich vezmite na kurz valčíka, či foxtrotu. Ak ste začiatočníčka, a chcete sa učiť viac tanečných štýlov, odporúčajú sa topánky s otvorenou špičkou, pretože v nich môžete tancovať prakticky všetky tance.

Kupujem si prvé tanečné topánky, ale mám haluxy. Čo teraz?

Ak vás trápia haluxy, určite si vezmite skôr topánky s plnou oblasťou okolo prstov. Vnútorné podšívanie by malo byť s koženkovou látkou, ktorá bude k vašim haluxom jemná. Remienkové sandálky sú vhodné pre normálne chodidlo. Ak máte vyšší nart, vezmite si strihovo širšie tanečné topánky, vhodné sú topánky so skríženým zapínaním.

4. Výška a tvar podpätku

Výška podpätku pre latinsko - americké a štandardné spoločenské tance sa pohybuje od 5cm do 10cm. Pre začínajúce tanečnice odporúčam zvoliť si výšku podpätku, v ktorej sa bude cítim komfortne a nebude počas tancovania strácať balance. Ak patríte k ženám, ktoré uprednostňujú ako bežnú obuv botasky, skúste začať najprv 5cm podpätkom. Ten je mierne širší, a skutočne budete mať pocit, že podpätok ani nemáte. Aj keď patríte k ženám, ktoré milujú ihličky, NEODPORÚČAM ísť hneď do najvyšších dostupných podpätkov. Chodiť a tancovať na podpätkoch je rozdiel.

Stretli ste sa s pojmom FLARE podpätok?

Ak si vravíte: "Kupujem si svoje prvé tanečné topánky. Chcem aby boli dokonalé!" nechoďte hneď do extrémov. Existujú rôzne tvary podpätku, a teda, tenký (ihlička), tenký rovný, rozšírený (FLARE), široký. Ihličky a tenké rovné podpätky sú obľúbené u profesionálnych tanečníčok, ktoré majú správanie svojich nôh v malíčku. Široký malý podpätok nosia začínajúce tanečnice (detičky 3cm, dospelý 5cm), má tvar hranolu, dole je máličko skosený. Podpätok flare je najobľúbenejším typom podpätku, pretože vyzerá veľmi pekne v 7.5cm aj v 9cm prevedení a zároveň poskytuje pocit lepšej stability pri tancovaní.

5. Špeciálna podrážka

Ďalšou časťou špecifickej konštrukcie tanečných topánok je špeciálne navrhnutá podrážka. Obvykle je označovaná ako "suede soft sole". Ide o podrážku vyrábanú z tzv. brúsenej kože. Ide o špeciálne upravenú prírodnú alebo syntetickú useň. Pre brúsenú kožu sa používa aj označenie "semiš". Tento typ podrážky je ideálny pre tanečné topánky, pretože je mäkká, ohybná, avšak dostatočne odolná. Nevýhodou je, že nesmie namoknúť alebo sa pošpiniť. Ťažko sa čistí. Z času na čas sa pozrite, ako vyzerá podrážka vašich tanečných topánok po tanečnom tréningu.

NIKDY topánky nečistite mokrou handrou, ani inými kefkami na to nevyrobenými.

Ak sa na podrážke začnú napr. objavovať svetlobiele časti, je potrebné podrážku prekefovať. Existuje špeciálna kefka na takzvané prečesanie tohto materiálu, aj to však konzultujte s ľuďmi z tanečnej brandže. Ak takúto kefku nemáte, skúste len jemne pošúchať podrážky tanečných topánok o seba 🙂

Špeciálna podrážka je jedným z hlavným znakov tanečných topánok. Dokonale sa prispôsobí pohybom vášho chodidla, pomôže vám prešmyknúť správne otočky a kroky, avšak nebude sa vám v nej paradoxne šmýkať na tanečnom parkete. POZOR: Ak tanečné topánky nemajú túto špeciálnu podrážku, NIE SÚ TANEČNÉ!

6. Údržba tanečných topánok

Áno, aj o svoje tanečné topánky sa musíte starať, aby vydržali dlhšie krásne. Tak ako ste sa dočítali v 5. bode tohto článku, je dôležité starať sa vhodne o podrážku vašich tanečných topánok. Ak ste vášnivá tanečnica, odporúčame, aby ste mali aspon 2 páry tanečných topánok na striedanie.

Pozor na vodu! Vlhkosť vaše tanečné topánky zničí.

Dôležité je, aby ste svoje tanečné topánky ideálne po každom tréningu vybrali zo sáčku alebo z vrecúška. Tanečné topánky môžete nosiť naboso alebo na tenkú silonkovú ponožku. Ak sa vám nôžky potia, nechajte po každom tréningu vaše tanečné topánky vyschnúť. Ak by ste mali po čase pocit, že cítite na vašich tanečných topánkach nepríjemný spotený zápach, jednoducho ich nechajte prevetrať na čerstvom vzduchu pri otvorenom okne. TIP: skúste si pozháňať cédrové guličky do topánok. Zbavujú topánky vlhkosti a zápachu.

Tanečné topánky sa vyrábajú kombináciou šitia a lepenia materiálov, preto neodporúčame, aby ste svoje topánky nechávali na silnom priamom slnku, alebo pri horúcom radiátori, aby sa nezačalo rozpúšťať lepidlo.. Tiež tanečné topánky nikdy nesprejujte voňavými sprejmy do bežných vychádzkových topánok, nepretierajte boxom ani inými krémami na ostatnú obuv. Môžete svoje topánky nenávratne poškodiť.

7. Koľko stoja tanečné topánky

Cena kvalitných tanečných topánok sa pohybuje na Slovensku od 65€ do 150€. V zahraničných eshopoch si viete kúpiť tanečné topánky aj za 250 - 300€. Cena sa obvykle navyšuje, ak je na tanečných topánkach zdobenie, t.j. čím viac kamienkov, perličiek, retiazok, a pod., tým viac si za topánky zaplatíte. Tanečné topánky sa zdobia prácne, napr. 99% zdobenia sa robí ručne špeciálnou technikou, ktorú nie je zatiaľ možné nahradiť strojom. Kvalitné tanečné topánky majú špeciálne upravenú aj vnútornú stielku, ktorá má vedieť absorbovať pot. Kvalitná bavlnená stielka môže tiež ovplyvniť cenu vašich tanečných topánok. Investícia do kvalitných tanečných topánok sa vám ale určite oplatí a vráti hneď po prvej pretancovanej noci. Za kvalitné tanečné topánky sa vám vaše nohy poďakujú.

Volám sa Michaela WITTNER a som učiteľka tanca. To, že vyučujem tanec je môj splnený detský sen, moja vášeň, moja práca. Tanec ma fascinuje v každom smere a teším sa, ak nadobudnuté vedomosti posúvam mojim študentom, tanečníkom. Za viac ako 18 rokov môjho tanečného života som vyskúšala množstvo tanečných topánok. Pamätám sa, keď som sa rozhodla kúpiť si svoje prvé tanečné topánky, čo všetko som nevedela. Práve preto rada pomáham s výberom vhodnej tanečnej obuvi a postupne sa zapájam aj do navrhovania topánok.

V mojom eshope nájdete:

elegantné tanečné topánky na kurz tanca, krásne tanečné topánky na ples, štýlové tanečné topánky na stužkovú, ako aj nádherné svadobné tanečné topánky pre nevesty k svadobným šatám. Ak máte akékoľvek otázky k tanečným topánkam, alebo sa chcete prihlásiť na súkromné hodiny tanca, ladies latino styling alebo na svadobný tanec, budem veľmi rada, ak ma budete kontaktovať.

1 komentár k “Kupujem si prvé tanečné topánky. Čo je dobré vedieť?”

Nie je možné pridávať komentáre.