Prečo nekupovať tanečné topánky z bazáru

Ak ste sa prihlásili na tanečný kurz, určite časom začnete rozmýšľať o kúpe tanečných topánok. Skôr, ako som sa stala učiteľkou tanca, bola som vo vašej koži, tiež som začínala. Pamätám sa na kúpu svojich prvých tanečných topánok a tie pocity, zvažovanie. Bola som v tom čase ešte študentka, topánky som si kupovala z úspor. Preto viem veľmi dobre pochopiť, keď si kupujete svoje prvé tanečné topánky a zvažujete všetky alternatívy. V tomto článku odpoviem na veľa bežných otázok, ale hlavne na to, prečo si nekupovať tanečné topánky z bazáru. 

Tanečné topánky nie sú lacná záležitosť 

Keď si kupujete svoje prvé tanečné topánky, viete nájsť viacero možností. Momentálne sa cena nových kvalitných tanečných topánok začína od 80EUR. Tanečné topánky sú veľmi špecifickej konštrukcie, ktorá musí byť pohodlná na dlhodobé tancovanie. Verte, že tanečné topánky sa nenavrhujú pre amatérov, ale prvotne pre profesionálov, ktorí potrebujú mať svoje nohy počas tancovania v komforte a bezpečí. Tanečné topánky sa následne skrášľujú rôznym zdobením, zvyčajne lepením kamienkov, či štrasov, ktoré sa na topánky prichytávajú po jednom, ručne. Táto metóda je veľmi prácna, vyžaduje precíznosť a prax. Zvyčajne platí, čím viac kamienkov a zdobenia, tým vyššia cena topánok.

Tanečné topánky z bazáru

Veľa začínajúcich tanečníc začína tancovať v topánkach kúpených z druhej ruky. Zvyčajne je to z dôvodu neistoty, či budú v tancovaní pokračovať. Ďalším dôvodom je ušetriť na nových topánkach, keďže použité vyzerajú na prvý pohľad rovnako dobre. Tu však platí niekoľko veľmi dôležitých faktov, ktoré prosím majte na pamäti pred kúpením si topánok z rôznych bazárov, od kamarátok a pod.!

Nechceným pribaleným darčekom môže byť pleseň

Tanečné topánky nosí veľa žien na boso, čo je normálne. Noha sa pri tanci prirodzene potí a tento pot tanečné topánky sajú do svojho vnútra, do hĺbky konštrukcie. Topánky je potrebné vždy po tréningu vetrať. Ja skôr preferujem nosenie na silonky, ale je to naozaj individuálne, hlavne v lete. Bohužiaľ, nie každá tanečnica vie, ako sa starať o tanečné topánky správne. V topánkach sa hromadia baktérie, ukladajú sa v nich maličké čiastočky kože, nehovoriac o plesni, ktorá sa takto môže ľahko preniesť na vaše nohy nosením topánok po iných osobách, ktorých zdravotný stav a prístup k topánkam nepoznáte!

Tanečné topánky sa prispôsobia vždy svojej prvej majiteľke

Každý človek má iný typ chôdze, ktorá sa prenáša prirodzene aj do tanca. Niekto má tendenciu vytáčať chodidlá skôr von, niekto ich prirodzene stáča dnu. Niekomu nohy opúchajú, čím tanečné topánky v určitých častiach nenávratne roztiahne. Preto sa môže ľahko stať, že ak si zatancujete v takýchto topánkach, máte pocit, že sa chodidlá doslova rozchádzajú, máte v topánkach horšiu stabilitu, pretože si tieto tanečné topánky jednoducho zvykli na štýl nášľapu inej tanečnice pred vami. Pamätajte si, že nové tanečné topánky sa vždy prispôsobia chodidlám ich prvej majiteľky, druhej už nie.

Reklamácia, či záruka sú pasé

Reklamácia, či vrátenie pri topánkach z druhej ruky je takmer nemožná. Možno na prvotnom nákupe ušetríte niekoľko eur, ak vám topánky nesadnú, môžete zháňať ďalšie, za ktoré si tiež zaplatíte, ostane nemilá skúsenosť a tanečných topánok sa teraz budete musieť zbaviť vy. Alebo ich hodíte nahnevane do koša.

Tanečné topánky z eshopov, ktoré predávajú aj kladivá, či domáce potreby 

Bohužiaľ, na internete dnes nájdete aj eshopy, ktoré majú tanečné topánky len ako súčasť sortimentu. O tanci a tanečnej obuvi nevedia nič, prevádzkovateľom je niekto, kto možno v živote netancoval. Takéto eshopy odporúčam tiež určite na míle obchádzať, pretože ak sa niekto nešpecializuje na tanec, tanečné topánky predá presne takto. Poradenstvo, či pochopenie podľa mňa určite nečakajte.

Odpovede na najčastejšie otázky o tanečných topánkach nájdete aj v tomto videu.

Značka Michaela WITTNER je značkou kvalitných tanečných topánok

Som Michaela Wittner, som učiteľka tanca a za moju tanečnú prax som vystriedala skutočne veľa tanečných topánok. Viem pochopiť Vašu radosť z tanečných topánok. Je tiež mojou radosťou. Preto dnes mám vlastnú značku tanečných topánok kontrolovanej vysokej kvality a pomáham ženám nájsť si tie správne tanečné topánky práve v mojej ponuke. Špecializujem sa na tanečné topánky pre ženy, sledujem módne trendy a pristupujem ku každému páru, ktorý odovzdávam alebo posielam ich majiteľke s láskou, akoby to boli topánky pre mňa.

Tento článok nie je kritikou kúpy tanečných topánok z bazáru. Ja som takúto kúpu tiež vo svojich tanečných začiatkoch zvažovala. Je len pohľadom na túto kúpu, možno som vám priniesla užitočné rady, na čo si dať pozor. Pristupujte ku svojím tanečným topánkam s láskou a zodpovedne. Ak potrebujete pomôcť s výberom alebo vyhotoviť tanečné topánky na mieru, neváhajte ma kontaktovať.