Tanečné topánky, či bežné topánky? Je medzi nimi rozdiel?

Na tanec a bežný pohyb po ulici potrebujeme odlišnú obuv, aby vyhovovala špecifikám a nárokom ich nositeľa. Zatiaľ čo bežné vychádzkové topánky nájdeme v každom obchode s obuvou, pri tanečných topánkach je to iné. Tanečníci jednoducho milujú tanečné topánky pre ich nesmierne pohodlie, ktoré potrebujú pre svoj tanečný výkon. V tomto článku vám odhalím hlavný rozdiel medzi tanečnými a bežnými topánkami. Týchto hlavných rozdielov je hneď desať. 

Špeciálne navrhnutá podrážka

Tanečné topánky majú tenšiu a pružnejšiu podrážku obvykle z brúsenej kože. Vďaka sa bude topánka krásne ohýbať a žiadny pohyb s chodidlom pri tanci nie je problém. Bežná vychádzková obuv má pevnú, odolnejšiu podrážku zvyčajne vyhotovenú z obuvníckej gumi. Gumenú podrážku výrobcovia do istej miery tiež vyrábajú pružnú, avšak určite nie tak, ako podrážku na tanečných topánkach.

Ohybnosť topánky

Tanečnú topánky viete do veľkej miery ohnúť, aby v nej chodidlo tanečníka vedelo krásne pracovať, tancovať. Chodidlo sa v tanečných topánkach vždy normálne prekrvuje. Outdoorová obuv má byť hlavne podporná a má ochrániť chodidlo pred vonkajšími vplyvmi.

Priľnavosť a trakcia

Nie je to len podrážka ale doslova celá konštrukcia topánky, ktorá chodidlo objíme z každej strany. Pri vychádzkových topánkach často "zažmúrime oko" ak nám v nich behá päta napr. Tanečné topánky majú sedieť presne na chodidlo, k čomu pri špecificky úzkych chodidlách pomáhajú napr. naše SOS vankúšiky. Ak máte chodidlo, ktoré má nároky na šírku vz. dĺžku topánky, kontaktujte nás na info@ucitalkatanca a vyrobíme vám tanečné topánky na mieru.

Hmotnosť

Tanečné topánky sme maximálne odľahčili aby tanečnicu zbytočne nezaťažovali a mohla sa svižne hýbať po parkete. Vychádzkové topánky sú spravidla ťažšie vďaka pridaným materiálom pre odolnosť a ochranu.

Podpora klenby

Tanečné topánky vyhotovujeme v špeciálnom uhle (v časti klenby), aby sa zachovala flexibilita topánky, ale ich nosenie ostáva príjemné a zdravé. Ak máte napr. chodidlo s výrazne krojenou (vyššou) klenbou, odporúčame vždy siahnuť po vyšších podpätkoch pri tanečných topánkach, napr. 9 alebo 10cm. Vychádzkové topánky majú obvykle viac pevne podporenú klenbu, nemusí to byť ale pravidlo. Výnimkou sú žabky, či balerínky, ktoré sú úplne bez klenby. Pri ich nosení môžete cítiť po celom dni chodenia bolesť chrbtice, kolien, či krížov.

Materiál

Zvršky tanečných topánkach vyrábame najčastejšie zo saténu a tvrdeného saténu, vnútornú stielku z bavlny. Dôvod máme jednoduchý. Potrebujeme zachovať priedušnosť a ľahkosť topánok. Na tieto materiály následne aplikujeme zdobenie, a teda flitre, špeciálne trblietavé niťe, perličky, kamienky, semišové vlny a pod. Bežné topánky nájdeme najčastejšie v koženom alebo syntetickom prevedení, pretože majú ochrániť chodidlo proti nepriaznivému počasiu.

Dizajn a estetika

Pri vychádzkovej obuvi si často volíme topánky v čiernej farbe, pretože ich považujeme za univerzálne. Pri návrhu tanečných topánok dizajnéri naopak dávajú dôraz na štýl prevedenia, krásne farby, zdobenie. Za najuniverzálnejšie tanečnice považujú odtiene zlatej, či striebornej farby. Čierne tanečné topánky sú tiež krásne, avšak si ich tanečnice volia už ku špecifickým outfitom.

Špeciálny sklon podpätku 

My v našej dielni umiestňujeme podpätok na tanečných topánkach vždy na špecifické miesto. Podpätok dávame v správnej časti päty v správnom uhle, a teda vaša váha sa správne rozloží pri nášľape po celej topánke. Nesprávne umiestnený podpätok na topánke predstavuje problém, pretože budete mať iné rozloženie váhy počas nosenia. Výsledkom bude bolesť nôh, kolien, krížov, chrbta, ale tiež bolesť hlavy a to si žiadna profi tanečnica nemôže dovoliť, ak má podať niekoľko hodinový výkon denne.

Odpruženie 

Tanečné topánky majú vhodné odpruženie, aby boli skoky a pristátia vždy správne absorbované. Radíme spýtať sa na odpruženie aj pri vychádzkovej obuvi, pokiaľ ju máte nosiť niekoľko hodín (napr. na turistike).

Špecifický systém zatvárania 

Tanečné topánky majú svoje jedinečné bezpečné, avšak veľmi rýchle zapínanie na oceľovú slučku. Dôvodom vyvinutia tohto typu zapínania bolo rýchle prezúvanie tanečníc medzi číslami. Dnes už nájdete slučkový typ zapínania aj na niektorých sandálkach.

Vieme, že pohodlné tanečné topánky sú kľúčové, ak hľadáte tanečné topánky na svadbu, topánky na ples, alebo ste sa zamilovali do tanca a potrebujete tanečné topánky na kurz tanca. Či už sa chystáte na tanečný parket z akéhokoľvek dôvodu, vhodné topánky nepochybne spríjemnia váš deň a váš tanečný zážitok.

Ja a môj tím budeme šťastní, ak si zvolíte práve tanečné topánky Michaela WITTNER a urobíme všetko pre Vašu spokojnosť!