Ako sa starať o tanečné topánky

Kúpili ste si tanečné topánky a všimli ste si hneď na prvý pohľad, že sú iné, ako topánky, ktoré nosíte bežne na ulicu. Hneď sa vám prešlo hlavou, ako asi je potrebné sa o tieto vaše nové tanečné topánky starať, aby vám vydržali rovnako krásne čo najdlhšie? V tomto článku vám dá rady, tipy a triky učiteľka tanca, Michaela WITTNER.

Tanečné topánky nenoste na ulicu

Kvalitné tanečné topánky sú investíciou, za ktorú sa vám vaše nohy poďakujú po každom tanečnom tréningu. To vedia nie len všetci profesionálni tanečníci, ale aj každý, kto mal niekedy možnosť tancovať v tanečných topánkach. Aj keď sú vaše tanečné topánky akokoľvek krásne a kvalitné, nikdy ich neskúšajte nosiť na prechádzku mimo tanečnú sálu. Bežný chodník je posiati maličkými kamienkami, má drsný povrch, nehovoriac o nánosoch blata, alebo žuvačkách. Všetko toto podrážku na vašich tanečných topánkach nenávratne poškodí. Chodník obrúsi podrážku, ktorá je najčastejšie vyrobená z brúsenej kože a vaše topánky môžete bohužiaľ už len vyhodiť.

Kefka na podrážku

Špeciálna kefka na tanečnú obuv je nevyhnutnosťou pre každého tanečníka. Ide o kefku, ktorá odstráni prach a nečistoty z podrážky vašich tanečných topánok. Typické sú ohnuté ostne vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Táto kefka je vhodná na semišový povrch podrážky tanečných topánok a bude sa starať o vaše tanečné topánky tak, ako je potrebné. Kefkou jemne prechádzajte po podrážke v smere ohnutých ostňov. Kartáčujte od seba smerom od stredu podrážky k okrajom podrážky. Nikdy nie proti smeru! Nezľaknite sa, z vašich topánok sa uvoľní prach, ako aj maličké časti semišu. Vaše tanečné topánky sa ale týmto nepoškodia. Ideálne, ak by ste si našli čas na takúto starostlivosť po každom tanečnom tréningu 🙂 Cena takejto kefky je okolo 10 €. Ak máte záujem o takúto kefku, budem rada, ak ma budete kontaktovať.

Čistiaci olej na kožené tanečné topánky

Špeciálny čistiaci olej sa používa výlučne na ošetrenie kožených tanečných topánok. Tento olej pomôže koži, aby ostala hydratovaná a aby na nej neostávali ryhy. Nikdy tento olej nepoužívajte na saténové tanečné topánky! Čistiaci olej na kožené topánky si môžete zakúpiť v obuve alebo ideálne v obchode s tanečnými potrebami a topánkami. Dávajte pozor, aby neprišla do kontaktu s olejom podrážka vašich tanečných topánok.

Odstraňovanie škvŕn

Ak sa stane, že sa na vašich topánkach objaví škvrna, nemusíte panikáriť, avšak konajte rýchlo. Skúste použiť ihneď papierový obrúsok, aby ste škvrnu čím skôr vysušili. Pozor aby ste netreli drsne utierku o topánku, ostanú na nej papierové vlákna. Škvrtnu odstráňte bezfarebným mydlom, pozor však, aby nenavlhla zvyšná časť topánky. Miesto, kde bola škvrtna sa snažte čím skôr vysušiť. Môžete použiť fén so studeným vzduchom avšak pozor, držte fén dostatočne ďaleko od topánky. Nikdy sa nesnažte sušiť topánku horúcim vzduchom. Na saténových povrchoch môže vzniknúť spálená škvrna, ktorú už neodstránite.

Ako bojovať so zápachom

Vnútorná stielka tanečných topánok je často vyrobená z bavlny, ktorá veľmi dobre absorbuje pach a pot. Nevýhodou je, že vzniká takto prostredie pre množenie baktérií. Každá športová obuv je známa nepríjemným pachom spotených nôh a tanečné topánky nie sú výnimkou. Starať sa o tanečné topánky znamená aj zabezpečiť, aby Vám po otvorení vrecúška neprišlo nevoľno 🙂 Dbajte na to, aby ste po každom tréningu vaše tanečné topánky vybrali zo sáčku, alebo z vrecúška. Topánky môžete nechať voľne "vyvetrať" pri otvorenom okne. Pokiaľ sa vaše nôžky potia viac, skúste nasledujúci typ. Po namáhavom tréningu vložte vaše tanečné topánky do vzduchotesného vaku. Tento vak vložte to mrazničky. Vzduchotesný vak zaistí, aby vaše topánky nenavlhli. Mráz zas zabráni množeniu baktérií. Z mrazničky vytiahnete svieže tanečné topánky pripravené na ďalší tréning.

Cédrové guličky do topánok

Chystáte sa na tanečný pobyt alebo na dovolenku do exotickej krajiny, kde plánujete tancovať hodiny? Zabezpečte si cédrové guličky do topánok. Tieto guličky majú schopnosť pohlcovať vlhkosť a zápach. Jednoducho ich vložte do vrecúška spolu s topánkami.

Chráňte pred slnkom a radiátorom

Aj keď vaše tanečné topánky pravdepodobne nosíte na kurzy salsy, bachaty, alebo iných horúcich tanečných štýlov, vaše tanečné topánky slnko a horúci vzduch nemajú rady. Keďže sa tanečná obuv vyrába kombináciou šitia a lepenia materiálov, vysoké teploty ich môžu poškodiť. Ak necháte tanečné topánky napr. v blízkosti horúceho radiátora, môžu na nich vzniknúť fľaky, ako po spálení a tie už neodstránite.

1 komentár k “Ako sa starať o tanečné topánky”

Nie je možné pridávať komentáre.