Žiadna slovenská svadba, oslava alebo pravá slovenská zábava sa nezaobíde bez ľudového valčíka. Slovenský ľudový valčík sa tancuje na slovenskú ľudovú hudbu, ktorá je obľúbená hlavne u strednej a staršej generácie, a pri jej počúvaní pookreje nejedno srdiečko našich rodičov.
Slovenský ľudový valčík je párový tanec s rakúsko-nemeckým pôvodom. Predchodcom valčíka bol tanec zvaný LENDLER. Valčík bol pôvodne uvedený vo Viedni (odtiaľ poznáme názov viedenský valčík) a jeho korene siahajú až do konca 18.staročia. Práve z Viedne sa valčík v priebehu 30. rokov 19. storočia začal šíriť do celej Európy a ľudia ho mali veľmi radi. Postupne sa valčík dostával do tanečných salónov, kde sa obvykle tancoval na hudbu Straussa či Lannera.
Valčík si rýchlo získal popularitu a srdcia ľudí a udomácnil sa najprv v tanečnom repertoári vyššej mestskej spoločnosti. Netrvalo dlho, začal prenikať aj na vidiek.
Na Slovensko prišiel valčík už v 19. storočí a postupne sa šíril zo západu na východ. Prechádzal z mestských zábav aj na tie dedinské. Vidiečania si valčík úplne osvojili cca v prvej polovici 20. storočia a drží sa tu dodnes.
Choreograficky je slovenský ľudový valčík jeden z najľahších tancov
Ľudový valčík hudobne vedia rozoznať aj úplní netanečníci, krokovo ho vedia zvládnuť aj tanečné drievka. Veľmi často ho ľudia tancujú len na dve doby, takzvaný krok a prísun, krok a prísun (v dvojitom rotačnom pohybe páru). Pár putuje voľne po priestore a tancuje v čelnom postavení. Správne sa má ale valčík tancovať na 3 doby, a teda krok prísun prestup, krok prísun prestup.
Čo sa týka hudby, ľudový valčík sa tancuje na milé ľudové piesne, ktoré sú obvykle o láske, sklamaní v láske, ale aj napr. o láske k rodičom, či rodnej zemi. Ľudový valčík je živý, avšak spomedzi ostatných slovenských ľudových tancov najpomalší. Veľa tancujúcich využíva len jednoduchý základný krok. Ľudový valčík ale môže byť doplnený o rôzne otočky, či figúry; každý prvok však vychádza z princípu 3-j krokového základného kroku. Tento tanec sa môžete naučiť u mňa v rámci súkromných hodín.