Bez tohto sprievodcu farbami si svoje svadobné šaty a topánky nevyberajte!

Rozdielov medzi mužmi a ženami je veľa. Veľmi veľa. Jedným podstatným je vnímanie farieb a ich rozlišovanie! Bežný muž si oblečie čierny oblek, bielu košeľu, modré rifle. Má vždy jasno v tom, akú farbu má na sebe, pretože rád rozlišuje „len“ tie základné, ktoré môžu byť nanajvýš svetlé alebo tmavé. Bežná žena je diametrálne odlišná. Rieši, snaží sa kombinovať, rozlišovať, niekedy je schopná aj pohádať sa (nehovoriac o tom, že každý človek vníma a vidí farby inak). Ste si ale úplne istá farbou, o ktorej s Vašim drahým, kamarátkou, alebo pani vo svadobnom salóne diskutujete?

To akú farbu vidíte nemusí pre váš život predstavovať zásadný problém ale len do chvíle, kým hľadáte šaty na svadbu, šaty na ples, šaty na stužkovú, prípadne k už vybraným šatám chcete doladiť spoločenské alebo tanečné topánky.

Aby ste si boli istejšie farbou, ktorú hľadáte, je dobré poznať termín "hexadecimálny kód"! Pre nás ženy jednoducho vysvetlené: každá farba, skutočne každý existujúci odtieň aj s tou najmenšou odchýlkou, má svoj hexadecimálny kód, ktorým je možné túto farbu definovať.

Biela farba

Veľmi často hlavne nevesty hľadajú svoje vysnené biele svadobné šaty. Keď však prídu do svadobného salóna, sú šokované koľko rôznych bielych farieb môže existovať. Odtiene bielej sú farby, ktoré sa nepatrne líšia od čistej bielej farby. Variácie môžu zahŕňať tiež to, čo niekomu môže pripadať ako sivobiela farba. Pri každom odtieni bielej farby ide o neutrálnu farbu. Za odtieň bielej je považovaný tiež odtieň:

 • Smotanová
 • Škrupinová
 • Slonovinová ivory (jemný nádych žltej)
 • Maslová (intenzívnejší avšak stále jemný nádych žltej)
 • Vanilka (intenzívnejší nádych žltej v porovnaní s maslovou)
 • Špinavá biela (s jemným nádychom béžovej)
 • Sivobiela (s jemným nádychom šedej) a ďalšie.

POZOR: Bielu farbu môže tiež ovplyvniť svetlo v interiéri, pri ktorom sa na „bielu“ dívate!

Ak hľadáte biele topánky, resp. tanečné topánky ku sneho bielym šatám, v našej ponuke si viete vybrať:

Ivory ako samostatná kapitola

Ak uvažujete nad ivory farbou, tu prichádza ďalšia komplikácia. Čo vlastne farba ivory znamená?

Ivory farba sa získa, jednoducho povedané, zmiešaním bielej farby a kvapky žltej. Takto dostaneme bielu farbu, ktorá má jemne žltý nádych. Táto farba sa dá prirovnať ku klom slona, preto sa nazýva tiež slonovinová. Zaujímavé je, že tento špecifický odtieň, ktorý sa prirovnáva ku zubom zvierat, sa používa už od roku 1300! Zvyčajne vyvoláva rovnaký pocit čistoty a pokoja ako biela, ale s pridanou teplou žltou sa vykúzli špecifická príjemná farba.

Ivory pekne pristane ku ľuďom, ktorý majú radi teplé farby a hnedú. Hexadecimálny kód pre slonovinu je #FFFFF0.

ivory svadobne saty

 

 

 

 

 

Ako neutrálny odtieň ivory farbu  ľahko skombinujeme s akoukoľvek inou farbou.

Ako svadobná farba sa ivory často používa s veľmi podobnými farbami, ako je béžová a zlatá.

Ivory môže byť použitá ako akcent k námorníckej modrej alebo gaštanovej pre silnejšiu paletu. V ivory farbe vyrábame pre vás tiež krásne svadobné topánky.

Telová vz. Marhuľová

Telová farba, ktorá sa často v definícii farby svadobných šiat, či spoločenských šiat vyskytuje v popise ako:

 • Nude – s jemným béžovým nádychom
 • Skin – s nádychom ružovej (definovaná aj ako svetloružová)
 • Makeup – s nádychom hnedej

Telovú farbu si každý z nás predstaví ako farbu ľudskej pokožky. Keď si však porovnáte svoju ruku, ruku vášho partnera, vašej mamky, vašej kamarátky... každý môže mať inú farbu tela. Ktorú farbu teda je možné považovať za telovú? Telová farba môže mať určite tiež veľké množstvo variácií a je veľmi náročné hádať sa, čo telová je a čo nie je. My v našom eshope s tanečnými topánkami súhlasíme s telovou farbou NUDE PINK s hex kódom #F1DDCF. V tejto farbe si tiež viete vybrať svoje tanečné topánky BELLA.

Ak sa prikláňate skôr ku farbe „marhuľková“ (na obrázku nižšie) avšak s jemným ružovkastým nádychom, odporúčame a vyrábame pre vás tanečné topánky ELLORA. Hex tejto farby je #F3E5DC.

 

 

 

 

 

Zlatá, Perlová zlatá, Champagne

Ak chcete ísť do kontrastu, radi kombinujete a hráte sa s farbami, ktoré môžu spolu vyzerať krásne, zmyselne a každého milo prekvapia rafinovanosťou, odporúčame siahnuť po zlatej alebo perlovo zlatej farbe.

Zlatá farba je jednoducho povedané farba zlatej rudy. Je to výrazná prírodná zlatá farba, u ktorej sa môže zdať, že má v sebe skryté tóny žltej, oranžovej, hnedej. Prírodnú zlatú farby ale získame kombináciou 54% červenej, 42% zelenej a 4% modrej farby. Zlatá farba pôsobí extravagantne, luxusne, avšak nie každému sa páči a typovo hodí. Môžete si zvoliť sýtozlatú farbu, ktorá vynikne veľmi pekne pri každej farbe. Hex kód NATURAL GOLD farby je #EBB713 (odtieň na obrázku nižšie).

V našej ponuke topánok si viete dať vyrobiť aj spoločenské alebo svadobné topánky v natural gold farbe. Keďže ide o extravagantnú farbu, milujú ju tanečnice. Práve preto máme v ponuke tanečné topánky v zlatej farbe ANGEL.

zlatá farba topánok

 

 

 

 

 

 

 

 

Ak máte rada zlatú farbu, ale chcete siahnuť po niečo menej výraznom, jemnejšom, odporúčame takzvanú perlovo zlatú farbu. Ide o zlatú farbu s jemným ružovkastým nádychom. Je svetlejšia, na oko príjemná, pristane veľa typom žien.

Táto farba je mimoriadne obľúbená aj ako odtieň tanečných topánok. Poponáhľajte sa teda a uchmatnite si tie svoje perlovo zlaté tnaečné topánky:

Trendom vo svete svadobnej a spoločenskej módy je tiež farba champagne. Pri champagne farbe ide o svetlejšiu zlatú farbu s jemným hnedým nádychom, ktorá stále vyzerá príjemne a veľa ženám pristane. Preto máme v ponuke topánok na tanec aj pohodlné tanečné topánky CHAMPAGNE.

Strieborná vz. šedá

Farieb je na svete kvantum. My sme sa rozhodli venovať v tomto článku farbám, ktoré sú praktické, najčastejšie skloňované u neviest počas svadobnej sezóny. Kapitolu teda uzatvárame rozlišovaním striebornej a šedej farby.

Strieborná farba resp. kovová farba predstavuje farebný tón, ktorý pripomína sivú, ale skôr ju vieme prirovnať ku odtieňu lešteného striebra. Je to chladná farba, avšak určite pekná v správnej kombinácii. Šedá farba je tmavšia, s vizuálnou prímesou bielej, modrej a čiernej. V našej ponuke máme určite aj strieborné topánky, ktoré nevesty a dámy veľmi radi kombinujú práve s bielou farbou. Tu je potrebné uvedomiť si, keďže má strieborná farba blízko k modrej, môže v určitom svetle skutočne pôsobiť, že má modrý nádych.

Preto ak hľadáte čisté strieborné topánky, odporúčame a vyrábame pre vás:

V bielo striebornej kombinácii vieme pre vás urobiť tiež model BELLA, kde je ale potrebné aby ste nás informovali, že chcete ako podklad strieborný satén. V opačnom prípade model BELLA vyrobíme v striebornej výraznejšej farbe.

Ak ste naklonená sýtejšej, výraznejšej striebornej farbe, tak odporúčame a vyrábame pre vás modely:

 • MARIA
 • ELLEA a ďalšie, ktoré nájdete v eshope.

Verím, že bol pre vás tento článok užitočný a že ste vďaka nemu posunuli svoje znalosti o farbách na novú, vyššiu úroveň. Ak máte aj tak nezrovnalosti, alebo sa chcete poradiť, aké tanečné topánky alebo svadobné topánky zvoliť ku svojim svadobným šatám napr., budem rada, ak mi napíšete a poradím vám. Nezabudnite, že tie najkrajšie originálne svadobné šaty v rôznych farbách nájdete v našom svadobnom salóne WEDDING HOUSE v Košiciach.

Prezrite si všetky farby, a teda celú pestrú škálu s ich rozlišovacími názvami.