Odpovede na najčastejšie otázky o tanečných topánkach

Ženy sa pri rozhodovaní o kúpe tanečných topánok pýtajú veľa otázok, či už pri telefonickom alebo osobnom konzultovaní. Vždy sa veľmi teším, ak môžem pomôcť pri rozhodovaní, poradiť, odpovedať na to, čo zaujíma nie jednu (hlavne) netanečnicu. Úplne rozumiem, že pod pojmom "tanečné topánky" sa vynára veľa otáznikov, niektoré sa opakujú častejšie ako iné. Kúpa prvých tanečných topánok je často investícia do "neznáma" a ženy, síce počujú na tanečné topánky samé chvály, majú pochybnosti, v čom spočíva čaro tejto špecifickej obuvi. Preto som sa rozhodla odpovedať na 14 najčastejších otázok, s akými som sa u našich zákazníčok stretla. Snáď pomôžu pri výbere aj vám. 

Môžem nosiť svadobné tanečné topánky von?

NIE. Tanečné topánky majú špeciálne navrhnutú podrážku z brúsenej kože, ktorá sa pri kontakte s chodníkom obrúsi. Topánka sa Vám hneď na nohe nerozpadne, avšak podrážka bude znehodnotená a môže sa vám v nej šmýkať na parkete.

Môžem prejsť v tanečných topánkach do kostola?

Neodporúčam to. Tanečné topánky na svadbu sú vhodné iba na pohyb v tanečnej sále. Jedno vybehnutie vonku na pár metrov samozrejme zvládnu, avšak stačí, že v kostole stúpite pri vstupe napr. do škáry medzi dlaždicami a vylomíte si zbytočne podpätok. Navyše môže Vám počas obradu začať pršať a pri odchode z kostola stúpite do mláky. Topánky sa ihneď nasajú vodou, znehodnotia sa.

Mám nosiť tanečné topánky na silonky alebo na boso?

Je to na vás. Odporúčam vždy prvé nosenie radšej na silonku, aby ste si topánky rozchodili. Potom je to viac menej na vás. Silonky odporúčam hlavne v lete, keď sa nám nohy viac potia, puchnú a pod..

Aký podpätok zvoliť, ak bežne podpätky nenosím?

Odporúčam zlatú strednú cestu 7,5cm. Túto výšku máme nastavenú ako štandard aj pri tanečných topánkam v mojom eshope, táto výška je príjemná aj keď ste skôr botaskový typ. Nižší podpätok voľte len ak máte nižšieho partnera a nechcete byť od neho vyššia, prípadne ak ste po operácii a skutočne vám pohyb na vyššom podpätku nerobí dobrý pocit.

Mám tanečné topánky impregnovať?

NIE. Na tanečné topánky nestriekajte žiadny sprej, ani ich nepotierajte krémom na topánky. Zničíte si ich.

Šmýka sa v tanečných topánkach na parkete?

Nie. Tanečné topánky majú vďaka svojej podrážke "anti-slip" povrch. Môže sa však šmýkať na leštených povrchoch, ako sú parkety. Aby ste tomu predišli, vždy si objednajte k topánkam chrániče na podpätky vyrobené zo silikónu.

Ako mám čistiť tanečné topánky?

Po každom tancovaní stačí podrážky ošúchať silno o seba. V prípade potreby ich viete prekefovať špeciálnou kefkou na tanečné topánky.

Môžeme si požičiavať tanečné topánky napr. so sestrou?

NIE. Tanečné topánky sa prakticky okamžite prispôsobia nohám majiteľky a to nie len čo sa šírky týka ale tiež štýlu nášľapu. Niektoré ženy vtáčajú chodidlá pri chôdzi skôr von, iné dnu, niektoré viac dopadajú na pätu a rozkývu podpätok. Tanečné topánky si strážte a nech sú len a len vaše, nehovoriac o hygienickom hľadisku.

Ak sú mi pri kúpe tanečné topánky trošku voľné, roztiahnu sa ešte?

Nie. Topánka sa roztiahne iba v mieste, kde na ňu je vyvíjaný tlak. To znamená, že ak tlak nie je, topánka sa nemá prečo roztiahnuť.

Majú mi trčať prsty z topánok?

Je to individuálne. Prsty majú byť čím bližšie ku koncu vnútornej stielky. Profesionálne tanečnice preferujú pocit kontaktu s parketom, a preto volia radšej topánky, kde im trošku prsty "pretŕčajú". Rekreačným tanečniciam je tento pocit skôr nepríjemný a volia topánku maximálne zarovno s prstami.

Akú veľkosť si mám zvoliť?

Záleží od strihu. Riaďte sa vždy priloženou tabuľkou, prípadne ma môžete kontaktovať, rada odpoviem a poradím.

Opadávajú kamienky z tanečných topánok?

Nie. Kamienky aplikujeme po jednom. Kamienky sú tiež lepené veľmi pevne na topánky aby vydržali veľkú záťaž, nemajú prečo opadávať. Ak máte tendenciu šúchať nohy o seba, pri častom ráznom šuchnutí môžu postupne kamienky povoliť, avšak ide len o miesto takéhoto kontaktu a opadne vám len zopár kamienkov, čo si reálne ani nevšimnete. Tanečných topánok s kamienami sa preto určite nebojte.

Aká je životnosť tanečných topánok?

Záleží na tom, ako často ich budete brať na tanečný parket. Ak ste aktívna tanečnica, tancujete 5 hodín týždenne napr., životnosť bude 2-3 roky. Ak ste rekreačná tanečnica, chodíte sem tam na ples, svadbu a podobne, vydržia vám aj 5 rokov bez problémov, možno dlhšie.

Môžem tanečné topánky nosiť aj na tanečné párty (napr. do baru, na diskotéky a pod.)?

Ja to veľmi neodporúčam. Dôvodom je, že na takýchto diskotékach je často na parkete vyliata voda, alkohol, sledené nápoje.. Ak stúpite napr. do mláky s vínom alebo sladkou "kolou" topánky sa zničia. Na takýchto párty vám tie môže amatérsky tanečník stúpiť na nohu, čo zabolí vás aj vaše krásne tanečné topánky s otvorenou špičkou.

Máte ďalšie otázky? Kľudne mi napíšte na info@ucitelkatanca.sk, rada vám odpoviem a poradím.

Tancujem už veľa rokov, moje skúsenosti s tanečnou obuvou sú bohaté. Som učiteľka tanca, stretla som sa naozaj s rôznymi situáciami. Môžem vám ale s čistým svedomím povedať, že investícia do tančných topánok Michaela WITTNER sa oplatí, užiteje si v nich nie len obdiv, ale tiež príjemné hodiny bez akejkoľvek bolesti nôh.